Аналітичний звіт завідувача

Аналітичний звіт завідувача Осташковецького дошкільного

навчального закладу «Дзвіночок»

                                                                                                            Підготовила С.Макаришина


   Заклад є юридичною особою. Права і обов'язки юридичної особи набуває з дня його державної реєстрації. Має печатку встановленого зразка.Чинний статут закладу зареєстровано 2016 року.
    Головною метою Закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
 Заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
- реалізацію головних завдань, визначених законами України "Проосвіту", "Про дошкільну освіту".
- забезпечення рівня дошкільного навчання в обсязі державних вимог його змісту, рівня і обсягу;
- за збереження матеріально-технічної бази
Головним завданням Закладу є:
- реалізація державної політики в галузі освіти;
- активізація форм і методів фізичного виховання, забезпечення активного рухливого режиму;
- розвиток творчих здібностей дітей та їх інтересів;
- виховання дітей на національних традиціях;
- формування умінь і навичок, необхідних для навчання у школі;
- формування у дитини дошкільного віку моральних норм, набуття нею життєвого соціального                     досвіду;
- виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних                    традицій і звичаїв, державної мови, національних цінностей українського народу, а також                             цінностей   інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля;
- виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти, Базової програми розвитку дітей                          дошкільного віку "Впевнений старт"; «Українське дошкілля»
- стимулювання до соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту;
Керівник Закладу:
- відповідає за реалізацію завдань дошкільної освіти, визначених Законом України «Про дошкільну           освіту», та забезпечення рівня дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту і обсягу;
- несе відповідальність за організацію діяльності Закладу;
- здійснює керівництво і контроль за діяльністю Закладу.

І. Матеріально-технічні та медично-педагогічні умови перебування дітей в Осташковецькому дошкільному навчальному закладі "Дзвіночок".Для всебічного розвитку особистості та ефективності навчально - виховного процесу, велике значення має стан матеріально-технічної бази ДНЗ.
Дошкільний заклад «Дзвіночок» розміщений у пристосованому приміщенні. Загальна площа приміщень становить 249 квадратних метрів.  Технічний стан ДНЗ відповідає санітарно-гігієнічним вимогам. В 2012 році було зроблено капітальний ремонт приміщення, проведено водяне опалення, обладнано туалети та вмивальники. У дошкільному закладі є протипожежний інвентар, вогнегасники, розроблені плани евакуації дітей на випадок пожежі, наявна наочна агітація, де роз'яснюється, як слід діяти на випадок пожежі тощо. Працівники дотримуються правил протипожежної безпеки.
В дошкільному закладі функціонує дві різновікові групи. Вони складаються з семи дітей старшого дошкільного віку. Загальна кількість дітей - 36. Столики, стільчики, ліжка відповідають віковим та індивідуальним особливостям дітей. За кожною дитиною закріплене особисте місце та позначене відповідною позначкою. Колектив ДНЗ дотримується санітарно-гігієнічних вимог та правил. Твердий та м'який інвентар промарковано.
Оформлення групи естетичне. Для всебічного розвитку дітей обладнано ігрові, трудові зoни, куточки усамітнення, самостійної художньої діяльності. Для виховання фізичних здібностей, закладення основ здоров'я і довголіття, діти забезпечені спортивним інвентарем. На подвір`ї садочка хороший майданчик для ігор і занять спортом. На території якого: гірки, гойдалки, драбинки, лавочки та пісочниця.
Харчоблок в доброму стані, кухонним начинням забезпечений, в наявності холодильник, морозильна камера. газова плита, кухонний стіл, роздільні столи. Якість матеріально-технічного забезпечення перевіряється систематично. В разі необхідності здійснюється його заміна. Інвентар та ємкості для приготування та зберігання продуктів промарковано.
Контроль за станом здоров'я дітей здійснюється трьома шляхами:
-Правильна організація ранкового прийому.
-Обхід працівниками дитячого саду.
-Спостереження вихователів.
Проведення ранкового прийому дітей контролюється вихователями. Для вихователя організовані консультації за методикою проведення ранкового прийому й виявлення перших ознак захворюваності.
Медичний контроль за станом фізичного виховання в дошкільному навчальному закладі включає:
-Динамічне спостереження за станом здоров'я й фізичного розвиткудітей.
- Медичний контроль за організацією рухового режиму.

Харчування потрібне людині для підтримання здоров'я і дієздатності тому питання раціонального харчування актуальне в усі вікові періоди життя. Раціональне харчування дитини-дошкільника позитивно впливає на її фізичний розвиток, зміцнює імунну систему, сприяє оптимальному нервово-психічному розвитку. Не достатнє харчування в дитячому віці у подальшому може спричинити погіршення стану здоров'я. Якщо дитина відвідує дитячий заклад, то основну частину добового раціону (не менше 70 %) вона отримує саме там.
Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є:
· правильна енергетична цінність раціонів відповідно до енерговитрат дітей:-збалансованість та максимальна різноманітність раціону;
правильна технологічна та кулінарна обробка продуктів та страв, що забезпечує їхні смакові якості та збереження вихідної харчової цінності;
врахування індивідуальних особливостей дітей (у тому числі того, що дехто з них не переносить окремих продуктів та страв);
забезпечення санітарно-гігієнічних норм, у тому числі дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв. Загальне керівництво організацією харчування здійснює завідувач ДІІЗ. Як керівник усього персоналу закладу контролюю діяльність кухаря, звертає увагу на своєчасне постачання продуктів харчування, умови їх зберігання; стежу за використанням асигнувань на харчування; за необхідності беру участь у складанні меню-розкладок; контролює роботу персоналу харчоблоку, додержання санітарно-гігієнічних умов під час приготування та роздачі їжі; постійно перевіряю орінізацію харчування дітей у групах.
Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. З метою інформування батьків про продукти та страви, які отримує дитина в дитячому садку, щодня в групах вивішується меню. Крім того, вихователь дошкільного закладу дає батькам рекомендації. 
Організація раціонального, повноцінного харчування - важливий чинник і запорука забезпечення здоров'я дошкільнят. Продукти для харчування дітей в ДНЗ закупляються в за наявності сертифікатів на доброякісність. Кухар чітко дотримується термінів реалізації продуктів. Продукти в яких обмежений термін реалізації(молоко, сир, сметана, м'ясо, яйця, риба, ковбаса) реєструються в журналі де вказується останній термін реалізації.
Ведеться планомірна робота щодо формування навичок культури харчування дошкільнят згідно програмових вимог, і постійно контролюється завідувачем.
Контроль за харчуванням здійснюється завгоспом ДНЗ. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників, питання харчування виносяться на виробничі наради.
ІІ. Кадрове забезпечення
Основним чинником, від якого найперше залежить якість та кінцевий результат роботи будь-якого закладу освіти, є кадрове забезпечення. Показником правильної кадрової політики є стабільність кадрового складу.Дошкільний навчальний заклад повністю укомплектований педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом.  В навчальному дошкільному закладі працює 10 працівників, з них - 3 педпрацівники.
В дошкільному закладі ведеться документація з обліку кадрів, яка відповідає нормативним вимогам. В особовій справі працівників знаходиться: особистий лист з обліку кадрів, автобіографія, копія диплома, копія трудової книжки, копія свідоцтва про шлюб, копія паспорта.
ІІІ. Взаємодія учасників педагогічного процесу
Результат виховання дитини, яка зможе реалізувати себе в майбутньому безпосередньо залежить від взаємодії усіх учасників педагогічного процесу: працівників ДНЗ, батьків, дітей.
Колектив ДНЗ складається із працівників, які знають свою справу. В колективі панує взаємодопомога, доброзичливість, зацікавленість у досягненні хороших результатів.
Працівники тісно співпрацюють з батьками. Кожного дня вихователі приймаючи дітей, цікавляться станом здоров'я дитини, розповідають про успіхи дитини в ДНЗ. Вся робота з батьками налаштована на тісну взаємодію з ними, на партнерство у досягненні позитивних результатів педагогічного процесу в інтересах дитини. І ґрунтується на ініціюванні контактів як з боку батьків, так і з боку педагогів. На вмінні і тих і інших попереджувати і розв'язувати конфліктні ситуації, враховуючи потреби, можливості родин та потенціал ДНЗ у вихованні дітей, приймати конструктивні рішення і нести відповідальність за свої дії.
Ми враховуємо, що батьки є основними замовниками та координаторами роботи дитячого садка, і працівники дошкільного закладу підзвітні, насамперед, саме їм. Тому в нашому закладі використовуються такі форми взаємодії закладу та родин.
Колективні:
а) загальні батьківські збори ;
б) батьківські збори спільно з учителями;
в) "Дні відкритих дверей";
г) спільні родинно-спортивні свята, розваги;
д) анкетування батьків;
е) батьківські збори по підгрупах.
Індивідуальні:
а) консультації вихователя;
б) консультації фельдшера ФАПу.
Також використовуємо наочно-інформаційні методи, такі, як батьківські куточки, інформаційні стенди для батьків, запрошення, оголошення, вітання, "скринька довіри".У співпраці з кожною сім єю вважаємо за необхідне допомогти батькам зрозуміти і сприйняти сучасні гуманістичні ідеї та орієнтири, які грунтуються на повазі до особистості дитини,її в процесі її різнопланової діяльності.
На нашу думку, шлях вивчення індивідуальних особливостей дитини починається з сім'ї. В.О. Сухомлинський казав: "Дитина дзеркало сім'ї; як в краплі роси відбивається сонце, так у дітях відображується моральна чистота матері та батька. А щоб ця крапля відображувала тільки прекрасне, слід допомогти батькам набути хоча б трішки педагогічних знань.
І головне намагаємось кожен день дати батькам інформацію не про дошкільнят загалом, а стосовно їхньої улюбленої дитини.
-як себе почувала дитина;
-чим цікавилась дитина,що вдалося,а що не дуже;
-який мала апетит та ін.

ІV. Стан освітнього процесу.
Охорона життя, збереження та зміцнення фізичного та психічного здоровя дітей - важливе завдання дошкільного закладу.Серед багатьох чинників, що забезпечують необхідний рівень фізичного та психічного розвитку дитини є, одним із головних, на нашу думку є раціональний режим. Основним принципом правильної організації режиму дня є його відповідність віковим психофізіологічним особливостям дошкільника. Вона обумовлюється задоволенням потреб організму у сні, відпочинку, їжі, діяльності, рухах. Тому режим дня дітей різного віку у нашому навчальному закладі враховує:
-тривалість активної діяльності, що відповідає межі працездатності нервової системи; первинну кількість годин сну для повноцінного відпочинку;
-послідовність та чергування прийому їжі, сну та активної діяльності з урахуванням можливостей організму дитини.
Освітній процес в дошкільному закладі розподіляється на три складових блоки.
1. Спеціально організовані навчання у формі занять різного типу. Діяльність повністю спланована. Під час проведення занять у різновіковій групі вихователь використовує такі форми та прийоми роботи з дітьми : послідовна, одночасно-послідовна, одночасна, тематично об'єднана, послідовно - одночасна, паралельна.
Плануючи розклад занять, ми планували заняття переважно у першу половину дня.Оскільки гуртки є додатковою організаційною формою освітнього процесу, то ми плануємо гурткові заняття у другій половині дня ,у час, відведений для ігор та самостійної художньої діяльності.
2. Спільна доросло - дитяча (партнерська діяльність). У цьому блоці під - час спілкування з дітьми дорослий посідає позицію партнера - ініціатора, запрошує дітей до різного роду активної діяльності, власним прикладом та участю демонструє зразки її організації; одночасно дорослий як партнер заохочує та враховує дитячу ініціативу в розгортанні діяльності дітей.
3. Вільна самостійна діяльність дітей. В третьому блоці дорослий перебуває поза межами дитячої діяльності, змінюючи та доповнюючи її відповідно до дитячих інтересів.
Розуміючи вимоги сьогодення педагоги Осташковецького ДНЗ максимум зусиль прикладають для збереження фізичного та психічного здоров'я дітей, орієнтуються на розвиток здоров'я зберігаючих технологій, а також на розвиток духовних та інтелектуальних цінностей, враховуючи вікові можливості особистості.
Навчально-виховний процес побудований на таких вагомих документах, як Закон України «Про дошкільну освіту», Базовий компонент дошкільної освіти, Базова програма розвитку дитини « Я у Світі», програмі для дітей старшого дошкільного віку «Українське дошкілля». Саме це дає можливість виявити природні задатки та розвинути їх як можна більше.
В різновіковій групі вихователь створює умови для успішного розвитку, виховання та навчання дітей, тому результативність засвоєння інформації по всіх розділах програми хороша. Це свідчить про системну, послідовність та наступність у роботі вихователя, уміння організації дитячого колективу та керівництва ним.
Для дітей раннього віку актуальною є проблема адаптації дітей, виховання та навчання їх згідно рівнів розвитку. Робота в різновіковій групі проводиться по підгрупах. Вихователька приділяє увагу в значній мірі трудовому, природничому, естетичному розвитку малят. Зв'язок з сім'єю, вивчення та практикування навчально-методичної літератури, творчий пошук принесли належну результативність. Вихователька проводить цілеспрямовану роботу правовому вихованню. Тому закономірним є те, що починаючи з молодшого віку, діти отримують елементи знань, які з часом поповнюються, групуються в єдину систему та допомагають у всебічному становленні особистості. Як результат є напрацювання по темі «Правове виховання дітей дошкільного віку».
З метою всебічного розвитку творчих здібностей дошкільника, в садочку діють гуртки «Про себе треба знати про себе треба дбати» «Весела палітра» «Чомусики». Учасники гуртка залюбки демонструють свої вміння, талант на виставках для батьків та гостів садочка.
Реалізація програмових вимог.
Гра як провідна діяльність дошкільника та найоптимальніший шлях залучення дітей до навчання.Гра є одним із найцікавіших видів людської діяльності, провідною діяльністю дошкільника. Гра - це діяльність спрямована на орієнтування дітей в предметній та соціальній дійсності, у якій дитина відображає враження від їх пізнання. Мати дитинство - це насамперед мати право на розвиток власної ігрової діяльності, що є важливою складовою дитячої субкультури.
В дошкільному закладі в системі навчально-виховної роботи з дошкільниками активно використовуються дидактичні ігри, що розвивають спостережливість, увагу, мислення, мовлення, сенсорні орієнтації дітей у розмірах, формах, кольорі. Застосовуються ігри для сенсорного виховання; ігри, спрямовані на ознайомлення дітей об'єктами та явищами навколишньої дійсності; ігри для формування елементарних математичних уявлень, мовленнєвого розвитку та ін.
В роботі з дітьми використовуються: Ігри з предметами. Дидактичні іграшки мозаїки, кубики, реальні предмети, різноманітний природничий матеріал (листя,плоди,насіння). Під час ігор із предметами діти ознайомлюються з їх властивостями та ознаками, порівнюють їх та класифікують, вирізняють та ін.
Настільні друковані ігри. Діти грають з предметами а з їх зображеннями: добирання картинок за схожістю, складання цілого з частин, розрізні картинки,кубики тощо.
Словесні ігри. Дошкільники описують предмети, відгадують їх за описом, за ознаками схожості та відмінності, групами та властивостями.
Рухливі ігри - важливий засіб усебічного виховання дітей в нашому дошкільному закладі, адже правильно підібрані ігри сприяють гармонійному розвитку організму дошкільників. Різноманітні рухи та рухові дії ефективно впливають на діяльність серцево-судинної, дихальної та інших систем організму,збуджують апетит і сприяють міцному сну. Саме тому вихователь у своєму плані планує рухові ігри різного ступеня навантаження; та різні за змістом стрибки, біг у поєднанні з метанням, подолання перешкод (пролізання в обруч, перестрибування через кубики, метання предметів у ціль, ходьба у поєднанні із іншими рухами.
Для дітей молодшого дошкільного віку добираються ігри з нескладним змістом. Правил у цих іграх небагато, незначною є також кількість ролей. Спочатку ведучим виступає вихователь. Вона регулює рухи дітей, створює бадьору, емоційну атмосферу сприяє залученню всіх вихованців до гри.
Під час добору ігор вихователь враховує вікові та індивідуальні особливості дітей. Добирає ігри відповідно до мети, яку поставила.
Народні ігри, які з точністю передавалися з покоління в покоління, вони спрямовані на умиротворення сил природи, на передання знань звичаїв, світосприйняття, моралі займають не останнє місце в вихованні в дошкільників національного асоціативного мислення, формуванні характеру вихованців дошкільного закладу. Народна гра має більш-менш стійкі правила, що повязані з побутом та діяльністю дошкільників. Вихователь вдало поєднує в хорових піснях та іграх слова, мелодію, міміку, танцювальні рухи, драматичні дії.
В дошкільному закладі використовуються спонтанні народні ігри ("зварімо борщ", "будуймо хату"), та ігри спеціально вигадані для розваг (мають сформовані та відшліфовані століттями правила гри).Народні ігри дають можливість дітям здорово відпочити та розважитись, розвивати свої творчі здібності.
Велику увагу в стінах нашого закладу ми приділяємо сюжетно-рольовій грі, адже для дітей дошкільного віку надзвичайно привабливою є навколишня дійсність, особливо світ дорослих. У дітей появляється бажання діяти, робити все самотужки. Реалізувати свої інтереси діти можуть лише в сюжетно - рольовій грі.
В  навчальному закладі є необхідні умови для ігрової діяльності у приміщенні і на вулиці.Отже гра - це «чарівна скринька», за допомогою якої можна навчити малюка читати, писати і головне - мислити, спостерігати, доводити, розуміти, творити.
Виховання дітей у праці.
"Дати працю людині, працю душевну, вільну, що наповнює душу, і дати засоби до виконання праці - ось повне визначення мети педагогічної діяльності" - так у педагогічній спадщині К.Д.Ушинського висвітлюється питання трудового виховання.
Непогані умови створені у дошкільному навчальному закладі для організації трудової діяльності :
- підібрані знаряддя праці для основних видів самообслуговування, господарсько-побутової, художньої та праці в природі.
- облаштовані куточки чергування.
Гарно спланована робота з трудової діяльності дітей на рік та на кожен місяць. Застосовується три види чергувань: по їдальні, по куточку живої природи, по заняттях; зокрема, в середній - по їдальні і по заняттях, в старшій - по їдальні, по заняттях, і по куточку живої природи.
На початку року вихователь чітко ділить дітей за віком і відповідно за різними видами чергувань так, щоб кожна дитина по черзі виконувала обов'язки чергового на різних ділянках роботи. Вихователь завжди призначає дітей черговими по одному, та для закріплення вмінь і навичок дітей чергові виконують свої обов'язки два дні підряд. За допомогою чергування діти вчаться піклуватися один про одного, набувають тих навичок, які необхідні їм в організації свого побуту. У процесі чергування по куточку живої природи діти набувають корисних знань про ріст та розвиток рослин та тварин, навчаються доглядати їх. Чергування по заняттю найбільше сприяє підготовці дітей до школи, бо саме на заняттях у вихованців формуються перші навички навчальної праці.
Щоб діти самі бачили коли вони чергують в куточку для чергових вивішуються по індивідуальних картках дітей.У дітей дошкільного віку таке оформлення підвищує інтерес до роботи , збуджує їхню ініціативу; дошкільники самі стежать за порядком чергувань і дотриманням його, контролюють один одного.
Особливе місце займає художня праця дітей. Діти з задоволенням виготовляють вітальні листівки, саморобки, вміють працювати з природнім матеріалом. В цілому діти добре володіють трудовими навичками та вміннями відповідно до програмних вимог . Всі діти вміють прибирати після гри. Але є труднощі в формуванні навичок самообслуговування. Не всі діти можуть зав'язувати шнурки, що свідчить про недостатню моторику рук та пальців. Виховання у дітей потягу до праці здійснюється через ознайомлення з працею дорослих, використовуються твори художньої літератури.
Розвиток мовлення.
Дошкільний навчальний заклад забезпечений посібниками, художньою дитячою і методичною літературою. Вихователь здійснює систематичну послідовну роботу щодо розвитку мовлення дітей з врахуванням конкретних педагогічних умов.
У повсякденному житті проводяться ефективні форми і методи по покращенню мовлення дітей: індивідуальна робота, збагачення словникового запасу дітей під час різних видів діяльності; ігрової з використанням пазлів "Склади слово", пізнавальної, художньо-естетичної та словесної дитячої творчості. Два рази на рік вихователь робить «зрізи» знань дітей з розвитку мовлення.
В дошкільному закладі комплексні мовленнєві заняття інтегруються з іншими видами діяльності: ігрової , музичної, образотворчої. Зокрема на заняттях з художньої літератури відбувається інтенсивний розвиток культури мовлення дитини.
Створено куточок " Віконечко в казку" де знаходиться широкий вибір дитячої літератури та наочного матеріалу для розвиту мовлення дітей усіх вікових груп.
Діти розмовляють відповідно до вікових особливостей, уміють відповідати реченнями, переказувати, складати власні розповіді, але деякі діти мають недостатній рівень розвитку мовлення з якими проводиться додаткова робота.
Розвиток логіко - математичних уявлень.
В ДНЗ на достатньому рівні забезпечено процес формування елементарних математичних уявлень дітей дошкільного віку.
Вихователями проводиться систематична та послідовна робота відповідно до розділів програми «Українське дошкілля», "Я у Світі". Усі форми роботи мають цілеспрямований систематичний характер. Робота спланована за перспективним планом на кожний місяць, календарним планом на день у відповідності з режимом першої та другої половини дня або з видами дитячої діяльності.
Основними формами організації роботи з формування логіко-математичних уявлень у дітей є ігри, індивідуальна практична робота, заняття згідно з програмою «Українське дощкілля», « Я у Світі». Заняття з математики проводяться один раз на тиждень і майже вся робота виноситься в повсякденне життя. Наприклад: математичні розваги, математичні уявлення під час прогулянок, логічні вправи, ігри на розвиток уяви, пам'яті, геометричні ігри тощо.
Також велике значення надається інтегрованим заняттям які зацікавлюють малят і спонукають до більш поглибленого вивчення математики.Показником сформованості логіко-математичних уявлень у дітей є те, що вони активно розмірковують, обгрунтовують свою думку, прагнуть відстояти її. Діти старшого дошкільного віку можуть зіставити різні частини свого обличчя, тіла, одягу з різними геометричними фігурами, лічать у межах десяти, складають і розв'язують прості задачі, орієнтуються на аркуші паперу, довільно відтворюють наявні знання, використовують їх у різних життєвих ситуаціях.
Формування уявлень про навколишній світ.
У дошкільному навчальному закладі створені відповідні умови для формування в дошкільнят уявлень про навколишній світ. Навчальний процес забезпечено методичною та художньою літературою, наочними посібниками, дидактичними іграми, створено зелений куточок та куточок насаджень.
Варто наголосити що колективом ДНЗ особлива увага приділяється створенню еколого-валеологічного середовища, а саме: на території закладу знаходяться дерева , кущі , квіти. Для групи організовано клумби де діти разом з вихователькою вирощують квіти. В приміщенні ДНЗ теж є кімнатні рослини, куточок природи до якого входять рослини з гарними квітами яскравого забарвлення з чітко визначеними частинами рослин( стебло, листя, квіти) згідно програмних вимог . Також є календарі природи та погоди.
Навчально-виховна робота здійснюється вихователем згідно перспективно-календарного плану. Перспективний план на місяць включає спостереження за об'єктами живої та неживої природи, рослинами, тваринами, працею дорослих у природі, комплексні заняття, експериментально-пошукову діяльність, читання художньої літератури природничого змісту, дидактичні ігри, праця в куточку природи, колективна праця в природі
На основі перспективного плану розробляються щомісячні календарні плани, де конкретизовано логіку розвитку уявлень малюків про навколишній світ у різноманітних організаційних формах: спостереження різних об'єктів у приміщенні та на вулиці, дидактичні ігри та ігри дітей у вільний час, комплексні заняття, екскурсії, прогулянки, робота в куточку природи, робота на ділянках, хвилини милування природою, де проходить збагачення естетичних вражень.
Повсякденна робота ознайомлення з навколишнім середовищем планується таким чином: вранці - дидактичні ігри, розгляд ілюстрацій, трудова діяльність(робота чергових, індивідуальні доручення, колективна праця, колективні та індивідуальні спостереження). З перелічених видів діяльності щодня планується не більше одного - двох. На першій прогулянці обов'язково проводиться спостереження з усією групою. У другій половині дня найчастіше відбувається спостереження за такими явищами в природі, яких не можна спостерігати в першій половині дня. У цей час багато уваги приділяється індивідуальній роботі з дітьми.
Вихователем створено ігровий макет, на якому відтворено деякі елементи живої і неживої природи, за допомогою якого вихователь ще ближче знайомить дітей з природою її складовими частинами та властивостями.
Художньо - естетичний розвиток.
Художньо - естетичному розвитку в стінах нашого дошкільного закладу приділяється велике значення,адже заняття даного типу забезпечують всебічний розвиток дитини, виховують естетичні смаки та вподобання.
Зображувальна діяльність має важливе значення для всебічного розвитку особистості. Під час виконання робіт із зображувальної діяльності в дитини відбувається тренування рухів пальців рук . Відомо, що розвиток зон мозку, які відповідають за мовлення, відбувається під впливом імпульсів, що йдуть від пальців. Враховуючи це вихователька ознайомлює дошкільників з різними видами образотворчого мистецтва. Проводяться інтегровані заняття з образотворчої діяльності, художньої літератури, музики. Використовується принцип народності, який передбачає художньо-естетичне виховання дитини на основі української народної культури та культури рідного краю.
Вихователем проводяться інтегровані заняття з малювання: декоративне, предметне, сюжетне, з натури, за уявою. Використовуються різні методи і прийоми. Зображувальна діяльність надає можливість доступними засобами виразити емоційний стан дитини, її ставлення до навколишнього світу, вміння самостійно створювати прекрасне, а також розвиває вміння бачити прекрасне в повсякденному житті.
Відповідно до програмових вимог діти гарно виділяють довкілля яскраве та вражаюче, класифікую предмети за їх привабливістю, розрізняють своєрідність жанрів образотворчого мистецтва, музичних жанрів, насолоджуються гарним малюнком, казкою, театральним дійством.
Діти дошкільного віку гарно розбираються в поняттях "брудне" - "чисте", "гарне" - "негарне"; передає свої враження від рукотворного світу та різних видів мистецької діяльності.
Важливе значення для гармонійного та всебічного розвитку дошкільника має театралізована діяльність, адже в грі розвивається мовлення дітей, використовуються дії з мімікою, жестами, рухами, танцем. Діти вчаться співпереживати героям сюжету, оцінювати вчинки персонажів, наслідувати позитивні дії героїв. Діти брати активну участь у підготовці театралізованих ігор, творчо перевтілюються в образи персонажів, розігрують сюжети.
Музичне виховання.
Музика в дошкільному закладі використовується у всіх видах діяльності, як один з домінуючих засобів навчання і виховання дітей. Музичне виховання сприяє розвитку інтонаційної виразності мови дитини, більш легкому засвоєнню дітьми звукового складу слів, про що свідчить розвиток звукової виразності мови, фонетичного слуху дітей, просторовому сприйманню, ліпленню, малюванню, логічному мисленню через музичне стимулювання художніх вражень дітей. В ДНЗ проводяться святкові ранки за участю дітей та батьків, колективні перегляди, розваги:
«Свято осені»
Новорічний ранок
Щедрий вечір
Свято мами
День захисту дітей
Козацькі розваги, тощо.
Фізичне виховання.
Саме у дошкільному віці закладаються основи здоров'я, формується система рухових умінь і навичок, створюється фундамент для виховання фізичних здібностей, розвиваються морально-вольові якості, інтелектуальні здібності та естетичні ідеали. Тому дуже важливо саме на етапі дошкільного виховання створити оптимальні умови для успішного формування й розвитку необхідних якостей. У дошкільному закладі створені необхідні умови для забезпечення рухового режиму. В групі є в наявності фізкультурний куточок. На вулиці - спортивно-ігровий майданчик.
Виконання програмних вимог розділів здійснюється з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей, стану їхнього здоров'я, фізичного розвитку, фізичної підготовки.
Об'єм щоденних дозованих фізичних навантажень гармонійно поєднуються з традиційними елементами загартування та інноваційними методами. В якості основних засобів загартування використовуються природні фактори зовнішнього середовища-повітря, сонце, вода.
У роботі ДНЗ використовуються традиційні методи загартування:
- дотримання повітряно-температурного режиму в групі за графіком;
- провітрювання;
- режим прогулянок(до 4 годин взимку при температурі повітря не нижче -12°С, та якомога довше влітку);
- дозовані сонячні і повітряні ванни під час літнього оздоровлення;
- ходіння босоніж(взимку в групі, влітку по траві);
- повітрянні ванни під - час переодягання;
- масаж зон стопи;
Обовязково під - час проведення процедур враховуються індивідуальні можливості дитини (фізичний стан організму), та психологічні особливості, темперамент, емоційний стан кожної дитини.
Діяльність дитячого садочка у сфері фізичного виховання чітко спланована, постійно ведеться її облік.
Інструктор з фізичної культури проводить роботу з ознайомлення батьків з результатами фізичного виховання та загартування дітей, пропагує здоровий спосіб життя в інформаційному куточку для батьків.
Робота з сім'єю та школою.
Знайомство з батьками розпочинається з того часу, коли батьки приводять дитину в дошкільний навчальний заклад вперше. Під час співбесіди визначається рівень педагогічної культури родини, вивчається побажання, знайомимося з дитиною, організовується екскурсія - огляд дошкільного навчального закладу, знайомство батьків з режимом роботи тощо.
Підводячи підсумки роботи минулого року, беручи за основу річні завдання, проводячи опитування, уважно вивчаючи методичні рекомендації та педагогічні публікації, складаємо річний план роботи, який обговорюється з вихователями. Два рази на рік проводимо батьківські збори, на яких батьки отримують різноманітну інформацію. Поряд з теоретичною інформацією: «Підготовка до нового навчального року», «Права дітей», «Як виховати особистість», «Роль матері у вихованні дитини» тощо, даємо батькам можливість побачити наші практичні надбання та оцінити їх. Обов'язково робимо виставку дитячих робіт, знайомимо батьків з «зрізами» знань по розділах програми, проводимо анкетування «Чи знаєте Ви свою дитину», «Чи Ви хороші батьки».
Що року у річному плані роботи плануються та виконуються заходи взаємодії ДНЗ та школи. План заздалегідь обговорюється з директором школи. Практикуються різні методи та форми роботи. Насамперед представляємо дирекції школи данні дітей 6-ти річного віку, що дає можливість ознайомитись із кількісним списком, складом сімей, їх особливостями. Приймаємо участь у святі 1-го дзвоника, організовуємо екскурсії, цільові прогулянки, організовуємо круглий стіл з вчителями початкових класів з метою обговорення наступності у вихованні та навчанні. Доцільним є взаємо відвідування занять, що допомагає в разі необхідності досягнути оптимального рішення певної проблеми. Два рази в рік ми робимо звірку знань дітей, результати фіксуємо у картках.
Підсумки тестових обстежень є закономірним наслідком плідної праці двох колективів, яка характеризується розумінням єдності знань направлених на гармонійний розвиток особистості.
V. Організація та управління діяльністю ДНЗ.
Комплексне планування навчально-виховного процесу на рік - це система запрограмованої діяльності керівника дошкільного закладу, спрямована на досягнення оптимальних результатів навчання й виховання дітей.
Річний план роботи нашого дошкільного закладу складено на основі аналізу, зробленого за минулий рік; комплексного вивчення результатів, здобутків, цікавих педагогічних знахідок, труднощів і недоліків.
Щоб запобігти недолікам у плануванні, в нашому ДНЗ складання річного плану роботи відбувається на науковому грунті, на основі нормативно-комплексного підходу до планування, що передбачає систему організаційно-педагогічних і методичних заходів. Зміст нашого річного плану визначає основні напрями, завдання, проблеми, види і форми діяльності.
До річного планування були залучені всі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості, їхні запити, побажання, зауваження.
Багато пропозицій було внесено до річного плану роботи ДНЗ у 2020-2022н. р. Перелічимо лише деякі:
тематичний тиждень "Вивчення правил пожежної безпеки", "День охорони праці.
консультації для батьків за різною тематикою;
спільні концерти та спортивні свята з учнями 1-х класів;
виставка дитячої творчості та ін.
Також при складанні плану ми враховували кращі здобутки педагогіки щодо проблем дошкільного виховання, планували реальні заходи, враховуючи побажання батьків і громадськості.
Зміст нашого річного плану відображає всю систему, весь комплекс навчально-виховних заходів, спрямованих на гармонійне виховання дітей дошкільного віку.
У ході планування педагогічного процесу на рік ми враховували загальні тенденції, які визначають пріоритети подальшого розвитку та оптимі- зації дошкільної освіти:
впровадження особистісно-орієнтованої моделі виховання;
гуманізація, гуманітаризація освітньо-виховного процесу;
орієнтація на активне проходження дитиною кожного вікового ступеня дошкільного дитинства як важливої передумови подальшого розвитку особистості;
інтегрований підхід до організації та змісту освіти;
забезпечення наступності між дошкільною та початковою ланками в контексті неперервності освіти;
взаємодія суспільного і родинного виховання.
Щомісячні плани мають такі розділи роботи:
Адміністативно - господарська діяльність ,контроль керівництво.
Підвищення фахової майстерності працівників .
Організаційно-педагогічна робота.
Діяльність колективу по охороні життя та здоровя дітей.
Взаємодія сім'ї,школи та громадськості.
Ми враховуємо, що річний план нашого ДНЗ забезпечує гармонійний, різнобічний розвиток особистості кожної дитини з обов'язковою умовою врахування індивідуальних інтересів, збереження дитячої субкультури.
Демократизація педагогічного процесу зробила можливим появу нового принципу складання планів - свободи вибору. Він трактується як надання педагогам права вільно визначати форму складання планів, напрямок та зміст своєї діяльності на засадах доцільності, помірності, відповідності обраній стратегії та державній програмі. Тому ми не розглядаємо свободу вибору як безконтрольну самодіяльність, що може обернутися руйнацією загальної системи роботи задля химерних, непевних цілей, ілюзій чи власних амбіцій. Навпаки, наші вихователі висували свої ідеї й розробили єдину, зручну для всіх структуру перспективного та календарного плану освітньої роботи в групах дошкільного закладу.
Складаючи плани своєї роботи, вихователь враховує вимоги Базового компонента дошкільної освіти, чинних програм розвитку, навчання та виховання дітей; завдання та зміст заходів, закладених у річному плані роботи дошкільного закладу, зберігають перспективну і поточну (календарну) форми планування.
Перспективні плани, які дають змогу визначити наперед завдання та зміст освітньо-виховної роботи згідно з державними освітніми програмами, з'ясувати найбільш ефективні методи, прийоми та засоби здійснення педагогічного процесу, ми вирішили складати на місяць у вигляді таблиць.
Календарний план складається на основі перспективних на кожен день.
Календарний план має таку структуру:
1 половина дня Ранок:
а) ігрова діяльність;
б) пізнавальна діяльність;
в) трудова діяльність;
г) індивідуальна робота.
Заняття (згідно з розкладом занять)
Прогулянка:
а) спостереження;
б) ігрова діяльність;
в) трудова діяльність;
г) індивідуальна робота.
2половина дня
а) Ігрова діяльність; \
б) пізнавальна діяльність;
в) трудова діяльність;
г) індивідуальна робота.
Прогулянка
При плануванні освітньо-виховної роботи дотримуємся принципу актуальності, який передбачає орієнтацію змісту планів на пріоритетні потреби сьогодення, на забезпечення належної якості розвитку, вихованості та навченості дитини дошкільного віку, становлення її особистості в перші 6-7 років життя, що є передумовою успішного розвитку надалі. Таким чином задовольнятиметься інтерес держави щодо виховання юного покоління нової формації й кожної окремої особистості, їх підготовки до життя.
Також вихователь дотримуються принципів повторності й концент- ричності, наступності, систематичності тощо.
Плануючи освітньо-виховну роботу з дітьми, наші вихователі ставлять такі завдання:
- розвивати у дітей впевненість у своїх силах і незалежність;
стимулювати фізичний і руховий розвиток дітей;
створювати комфортні умови для природного розвитку дітей;
сприяти розвитку допитливості малюків та їхніх потреб у відкриття для себе нових знань;
виховувати моральні якості, вміння відрізняти добро від зла;
виховувати у дітей позитивне ставлення до себе і впевненість у собі;
розвивати здібності малюків до співробітництва, уміння бути в злагоді з вихователем та іншими дітьми;
розвивати мовлення дітей і навички спілкування;
спонукати дітей до запитань.
Особистісно орієнтований підхід передбачає постійну систему оцінок, яка віддає данину зусиллям дитини й вітає її успіхи.
Основними функціями управління у ДНЗ є: мотивація, організація діяль- ності, здійснення лідерства (керівництва), комунікація, координація,та контроль, аналіз.
Тому внутрішній контроль у нашому ДНЗ - це певна система спос- тережень та перевірок, які дозволяють встановити відповідність рівень навчально-виховного процесу вимогам програм навчання, виховання та розвитку дітей дошкільного віку.
В його основі лежить педагогічний аналіз результатів праці педагога і загалом стану навчально-виховної роботи у дошкільному закладі.
Програмово-методичне забезпечення
Програмово-методичне забезпечення нашого дошкільного закладу задовільне.
Базова програма розвитку дітей дошкільного віку : «Українське дошкілля» "Я у Світі".
Методичні рекомендації до Базової програми розвитку дитини дошкільного віку;
методична література;
художня література;
художня література поза навчальною програмою;
довідкова література (словники орфографічні та іншомовних слів).
Виходячи з багатофункціональності призначення методичного кабінету і згідно з наказом МОН України від 11.09.2002 р. за № 509, який затвердив «Типовий перелік обов'язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок в дошкільних навчальних закладах» (друге видання, доповнене), наш дитячий садок має такі технічні засоби навчання:
кольоровий телевізор (2 шт.);
музична колонка (!шт)
комп'ютер (1 шт.);
музичний центр (1 шт.);
принтер(1шт);
мікрофон (2 шт.).
Для того щоб освітній процес у дитячому закладі був успішним потрібна уміла його організація. Це компетентне, гнучке, демократичне управління. У роботі нашого ДНЗ ми спираємось на виконання вимог законодавчих, нормативно-правових, інструктивних документів, але дуже багато залежить від «людського фактора». Адже кінцевий результат діяльності нашого ДНЗ залежить від організації всього колективу, від дотримання норм трудової та виконавчої дисципліни, внутрішнього розпорядку.
Однією з важливих форм роботи з колективом є проведення загальних зборів трудового колективу, виробничих нарад, інструктажів, а також індивідуальний підхід до кожного працівника, особистий приклад відношення до роботи, повага та вимогливість до кожного працівника.
Я, як керівник ДНЗ, проводжу внутрішній контроль за охороною життя та здоров'я дітей, охороною праці та безпекою життєдіяльності працівників закладу, за організацією та якістю дитячого харчування, за правильним проведенням занять, прогулянок, ігрової діяльності, за виконанням гігієнічних процедур тощо, а також за роботою обслуговуючого персоналу. Управлінська діяльність ДНЗ направлена на створення системи внутрішнього контролю та охоплення нею всіх аспектів навчально-виховної роботи.
Перевірки проходять шляхом відвідування занять, режимних відрізків аналізом документації, визначення професійного рівня вихователя та розкривають виконання основних програмних завдань, допомагають оцінювати, відмічати здобутки та накреслювати перспективи. Матеріали перевірок узагальнюються наказом по дошкільному закладі.

2021   ДНЗ "Дзвіночок" с.Осташки вул. Глібова 6     31315
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати